Bezrobocie.org.pl

Blog o biznesie, pracy i karierze

Edukacja

Zbawienny wpływ masażu na zdrowie

Zbawienny wpływ masażu na zdrowie

Istnieje wiele różnych rodzajów masażu, a każdy z nich w inny sposób wpływa na nasz organizm. Pomimo tego, że wspomniane zabiegi mają sporo zwolenników, to wciąż nie wiele osób wie, jakie konkretne korzyści przynoszą dla zdrowia efekty. 

Jeśli zastanawiasz się czy sesja masażu ma realny wpływ na zdrowie, koniecznie sprawdź przygotowane przez nas informacje.

Sesja masażu najczęściej kojarzy się z głębokim stanem odprężenia i redukcją napięcia w mięśniach. Jest to oczywiście zgodne z prawdą, jednak korzyści płynących z profesjonalnie wykonanego zabiegu jest o wiele więcej.

Czy wiesz, że masaż tkanki głębokich wykorzystywany jest w terapii przewlekłego bólu głowy? To jeden z wielu przykładów jego zbawiennego wpływu na zdrowie. Sprawdź, jakie zmiany zachodzą w ciele osoby, która poddała się jednemu z 2 najczęściej wykorzystywanych metod masażu.

Obie wspomniane metody wymagają od masażysty doświadczenia, znajomości anatomii ludzkiego ciała, wyczucia. Powinien też wiedzieć jak postępować z pacjentem, który zmaga się z chorobami kręgosłupa lub pleców. Oczywiście również istotny jest dobry kurs masażu, gdzie dokładnie pozna specjalistyczne techniki, ćwicząc ich praktykę pod okiem doświadczonej osoby.

Profesjonalna sesja masażu może okazać się świetnym pomysłem. Szczególnie dla tych, którzy obciążają kręgosłup w pracy i poszukują sposobu na skuteczną regenerację.

Masaż klasyczny

Ten rodzaj masażu posiada bardzo długą historię mającą początek w starożytnych Chinach. Znajduje zastosowanie jako zabieg zdrowotny oraz może być wykonywany w formie relaksacyjnej. Masażysta wykorzystuje kilka różnych technik w czasie sesji lub jedynie wybrane. 

W czasie masażu klasycznego mogą być wykonywane: ugniatanie, rozcieranie, wyciskanie, głaskanie. Ostania wspomniana technika bardzo często wykonywana jest na początku sesji, aby osiągnąć stan relaksu, a także może stanowić zakończenie. Masażysta skupia się na mięśniach, jednocześnie omijając kości. 

Dla kogo masaż klasyczny?

Zabieg często zalecany jest osobom, które zmagają się z problemami kręgosłupa, zapaleniem mięśni, chorobą reumatoidalną oraz przeszły kontuzje lub uraz. Jednocześnie jest rekomendowany tym, którzy borykają się ze zwolnioną przemianą materii i nadwagą.

Efekty

Masaż ten ma w sobie niezwykły potencjał wpływający na poprawę zdrowia. Do najważniejszych skutków możemy zaliczyć: zwiększenie tempa przepływu krwi, przyspieszenie wchłaniania obrzęków, rozszerzenie naczyń krwionośnych, zmniejsza się ryzyko kontuzji oraz czas jej leczenia stawów oraz ich ruchomość, wiązadła stają się bardziej elastyczne i wytrzymałe. 

Oczywiście również bardzo istotny jest wpływ na same mięśnie, które dzięki zabiegowi stają się bardziej wytrzymałe i zdolne do dłuższej pracy, jedocześnie dochodzi do ich lepszego ukrwienia i dotlenienia, szybciej wydalane są pozostałe substancje, będące produktami przemiany materii. 

Choć masaż klasyczny najczęściej wybierany jest ze względu na powyższe efekty, to warto też zaznaczyć, iż jego pozytywne skutki dotyczą również skóry. Usprawnia funkcjonowanie gruczołów łojowych oraz potowych. W czasie masażu dochodzi do usunięcia martwego naskórka. Dodatkowo powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, które sprawia, że skóra jest lepiej odżywiona.

masaż

Masaż tkanek głębokich

Masaż tkanek głębokich to manualna metoda oddziałowująca na głębokie partie mięśni. W trakcie zabiegu masażysta przyjmuje pozycję stojącą, w której wykonuje łagodne ruchy niekiedy wykorzystując własną wagę.

W tym rodzaju masażu ograniczane są środki, które nadają poślizg. Masażysta wykorzystuje do pracy łokcie, palce (bez kciuków), przedramiona, Pozycja stojąca umożliwia masowanie mięśni pod kątem 45 stopni. Masaż tkanek głębokich opiera się na technice pozwalającej na rozciągnięcie mięśni, a nie uciskaniu określonych punktów. W efekcie stosowania tej metody dochodzi do ustąpienia spięcia, które obecne było w masowanej partii.

Zalecenia

Masaż zalecany jest w terapii przewlekłego bólu pleców, atakach rwy kulszowej i barkowej, wad postawy. Co ciekawe jest to zabieg zalecany osobom zmagającym się z nawracającymi bólami głowy. 2 godziny przed sesją zalecane jest unikanie przyjmowania pokarmów, podobnie jak w przypadku masażu klasycznego.

Skutki masażu tkanek głębokich

Porównując efekty masażu tkanek głębokich a klasycznego istnieje zauważalna różnica. W przypadku rodzaju głębokiego skutki są bardziej znaczące i szybciej zauważalne. Zmiany do jakich dochodzi dzięki sesji to: rozluźnienie powięzi oraz zmniejszenie napięcia, czego wynikiem jest zmniejszenie lub ustąpienie bólu. 

Bezpośrednio wpływa pozytywnie na ruchomość tkanek i przywraca im dawną elastyczność, efektem tego jest poprawa postawy. Przyspiesza regenerację chorobowych partii, poprawia ich ukrwienie oraz całego organizmu. 

Zauważa się również dodatkową korzyść z zabiegu, która związana jest z odprężeniem, jakie następuje w przypadku ustąpienia bólu. Ten dodatkowy aspekt może zauważalnie wpłynąć na kondycję psychiczną, szczególnie u osób zmagających się z ostrym i przewlekłym bóle

Bez względu na wybrany rodzaj sesji, warto udać się do sprawdzonego specjalisty. W tym celu możemy sprawdzić opinie w Internecie lub wybrać masażystę z polecenia znajomych.

Udostępnij