Bezrobocie.org.pl

Blog o biznesie, pracy i karierze

Biznes

Krótka historia Apple. Kluczowe fakty z historii

Krótka historia Apple. Kluczowe fakty z historii

Firmę Apple zna niemal każdy fan sprzętów elektronicznych na świecie. Amerykańska korporacja, aktualnie jedna z najbogatszych, która została założona 1 kwietnia 1976 roku przez Ronalda Wayne’a, Steve’a Wozniaka oraz Steve’a Jobsa (zmarł w 2011 roku) oferuje kultowe produkty sygnowane charakterystycznym nadgryzionym jabłkiem.  Dzięki redakcji serwisu o inwestowaniu https://www.najlepszeplatformyforex.pl, możemy poznać kluczowe fakty z jej historii, które doprowadziły do tak ogromnej popularności. 

Wszystko zaczęło się w garażu

Tak jak większość liczących się graczy na rynku, również firma Apple rozpoczynała działalność w przydomowym garażu. Należał on do rodziców Steve’a Jobsa i służył jako miejsce spotkań współzałożycieli. Aktualnie można go zobaczyć, wpisując w mapy Google adres: 2006 Crist Drive, Los Altos, CA.

Dezercja Ronalda Wayne’a

Już po kilku tygodniach od startu firmy, Ronald Wayne postanowił sprzedać swoje udziały za zaledwie 800 dolarów. Patrząc na sukces, jaki odniosła korporacja, uznawany jest za największego pechowca w historii biznesu. Taką decyzję podjął, ponieważ nie wierzył w sukces przedsięwzięcia.

Tymczasem, aktualnie giełda notuje akcje firmy udostępnione do sprzedaży na poziomie ok. 189 dolarów, a jej kapitalizacja rynkowa w 2023 została oszacowana na 3 biliony dolarów. Prognozuje się, że do 2025 ta wartość wzrośnie do 4 bilionów dolarów.

Inwestycja w akcje Apple jest bardzo opłacalna, ale tylko dla osób posiadających na te temat odpowiednią wiedzę i umiejętności.

Pierwszy produkt w ofercie: komputer stacjonarny

W lipcu 1976 roku do sprzedaży trafił Apple I, komputer stacjonarny zaprojektowany i zbudowany przez Steve’a Wozniaka. Posiadał procesor MOS Technology 6502, 4 KB pamięci RAM z możliwością zwiększenia do 8 KB.

Przełomowy produkt w ofercie Apple – komputer osobisty Macintosh

W sprzedaży pojawił się w 1894 roku i był pierwszym komputerem osobistym z graficznym interfejsem użytkownika. Zastosowano system zamknięty, dlatego zniknęła konieczność wpisywania poleceń tekstowych. Szybko komputer został uznany za synonim kreatywności i innowacyjności, a pokochali go przede wszystkim specjaliści z branży graficznej.

Apple ma problemy, wielki powrót Steve’a Jobsa

Trudno wyobrazić sobie Apple bez Jobsa, ale w 1986 roku został on wyrzucony z firmy z inicjatywy ówczesnego CEO Johna Sculleya, który otrzymał poparcie całego zarządu. Jako powód podano brak posłuszeństwa i liczenia się ze zdaniem innych oraz skupianie wyłącznie na realizacji własnych pomysłów.

W latach 90. XX wieku Apple zaczęła jednak mocno podupadać, pomimo dużego sukcesu Macintosha. W 1997 roku Jobs został ponownie zatrudniony, tym razem na stanowisku CEO. Rozpoczęła się wielka restrukturyzacja, a flagowymi produktami marki stały się iMac (łączący wydajność i design w jednym komputerze) oraz PowerBook G3 (synonim mobilności i wydajności).

2001 rok należy do Apple, na rynku pojawia się iPod

Przenośny odtwarzacz, czyli iPod zrewolucjonizował sposób słuchania muzyki. Innowacyjny interfejs użytkownika umożliwiał łatwe przełączanie pomiędzy tysiącami utworów zgromadzonych w jednym, niewielkim urządzeniu.

2007 rok: rozpoczyna się era iPhone’ów

Na bazie sukcesu iPoda, Apple postanowiło pójść o krok dalej i stworzyć smartfon z intuicyjnym interfejsem użytkownika sterowanym dotykiem i dostępem do wielu inteligentnych funkcji. Jedno urządzenie łączyło telefon, odtwarzacz multimedialny oraz przeglądarkę internetową. Urządzenie na stałe zmieniło sposób komunikacji międzyludzkiej i dało możliwość korzystania z wielu aplikacji oraz internetu.

Firma znalazła się na fali wznoszącej, a w jej ofercie bardzo szybko pojawiły się takie produkty, jak iPad, MacBook Air, Apple Watch i AirPods. Starała się, i nadal stara, dostarczać gadżety niezbędne fanom innowacyjnych technologii do pracy i korzystania z rozrywki. Stworzyła również własne oprogramowanie macOS i iOS, z którego chętnie korzystają miliony użytkowników na całym świecie.

Rewolucja technologiczna w wydaniu Apple

Słowem podsumowania warto nadmienić, że to właśnie firma z logiem nadgryzionego jabłka rozpoczęła wyjątkową rewolucję technologiczną, która przeniosła użytkowników w świat innowacji, wysokiej jakości i designu. Aktualnie Apple uznawane jest za najbardziej wartościowe przedsiębiorstwo na świecie, którego produkty mają wpływ na życie prywatne i zawodowe użytkowników.

Udostępnij