Bezrobocie.org.pl

Blog o biznesie, pracy i karierze

Finanse

Księgowy? Prawnik? Artysta? A może psycholog? Wykonaj test predyspozycji zawodowych

Księgowy? Prawnik? Artysta? A może psycholog? Wykonaj test predyspozycji zawodowych

Większość osób wcale nie wie, kim chce zostać w przyszłości – dziecięce marzenia rzadko mają okazję dotrwać do momentu, w którym trzeba wybrać swoją ścieżkę zawodową. W podjęciu tej decyzji może pomóc test predyspozycji zawodowych.

Nie wiesz, kim chcesz zostać w przyszłości? Nie jesteś sam

Wybór ścieżki kariery może być bardzo trudny – młodzi ludzie często mają wątpliwości i nie wiedzą, czym właściwie chcieliby zajmować się zawodowo. Część z kolei ma pomysł na siebie, jednak obawia się, że jego realizacja może okazać się zbyt trudna lub zwyczajnie – nieopłacalna. Jeśli zatem jesteś w gronie tych osób, to miej świadomość, że nie tylko Ty mierzysz się z wątpliwościami. Sprawdź, co może pomóc Ci w podjęciu właściwej decyzji.

Weź pod uwagę swoje zainteresowania i pasje

Jednym ze sposobów na znalezienie dla siebie właściwej ścieżki kariery jest wybór takiego zawodu, który chociaż częściowo jest związany z zainteresowaniami i pasjami danej osoby. Wielu pracowników wykonujących swoją pracę narzeka bowiem na to, że w rzeczywistości przydzielone obowiązki ich nie interesują, co z kolei nierzadko prowadzi do narastającej niechęci do pracy. Tymczasem wybór zawodu zgodnego z zainteresowaniami czy hobby może sprawić, że pracownik chętniej będzie podejmować różne zadania, wykazywać inicjatywę i starać się, by jego starania przełożyły się na konkretne wyniki – co z kolei może szybko zaowocować awansem.

test predyspozycji zawodowych

Zastanów się nad zrobieniem testu predyspozycji zawodowych

Nie oznacza to jednak, że przy podejmowaniu decyzji warto ograniczać się jedynie do uwzględnienia swoich pasji. Dobrze też wziąć pod uwagę własne predyspozycje – czasem okazuje się bowiem, że dana osoba znacznie lepiej sprawdziłaby się w innej branży lub na innym stanowisku. Z tego względu warto wykonać test predyspozycji zawodowych, który pomoże zweryfikować, czy konkretna ścieżka zawodowa faktycznie będzie dla danej osoby najlepszym rozwiązaniem. Może się na przykład okazać, że ktoś, kto rozważał pracę jako programista, w rzeczywistości znacznie lepiej sprawdzi się w wykonywaniu zawodu polegającego na większej interakcji z innymi ludźmi. Z kolei introwertyk, ceniący sobie rutynę i możliwość pracy we własnym tempie, raczej nie zrobi wielkiej kariery jako pracownik newsroomu – nawet, jeśli uwielbia śledzić najnowsze informacje.

Przed podjęciem decyzji o ścieżce kariery warto zatem najpierw przeanalizować swoje zainteresowania, a następnie – zweryfikować, czy posiada się predyspozycje, które przydadzą się w danej pracy.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij