Bezrobocie.org.pl

Blog o biznesie, pracy i karierze

Finanse

Kalkulator wynagrodzeń niezbędny w Nowym Ładzie

Kalkulator wynagrodzeń niezbędny w Nowym Ładzie

Polski Nowy Ład wprowadzany w bieżącym roku wciąż jest w fazie przejściowej, a pracownicy nie nadążają za zmianami. Również obniżki podatków dla klasy średniej i podwójne przeliczanie zaliczek na podatki pozostają niezrozumiałe dla większości pracowników. Jednak od lipca ma się to zmienić, ponieważ rząd reaguje na liczne sygnały ze strony pracodawców i pracowników i wprowadza nowe zmiany, które będą miały znaczący wpływ na polskie zarobki.

Wynagrodzenia w Nowym Ładzie

Założeniem Polskiego Nowego Ładu było zmniejszenie nierówności społecznych i stworzenie godnych warunków do życia dla wszystkich obywateli. Schemat Nowego Ładu był stosunkowo prosty. Osoby, które zarabiały mniej miały mieć podwyższoną pensję, a pracownicy z wyższymi pensjami miałyby je znacznie obniżone. Niestety jak się okazało w praktyce – nie wszystkie założenia stały się realne i proste do wykonania.

Najważniejsze zmiany Polskiego Ładu

Do najważniejszych zmian wprowadzonych przez Polski Ład możemy zaliczyć:

  • I próg podatkowy do kwoty 120 000 zł;
  • Kwota 30 000 zł zwolniona z podatku;
  • Brak odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne;
  • Dwie drogi przeliczania zaliczki na podatek i wybieranie bardziej korzystnej opcji;
  • Osoby zatrudnione na umowę o pracę z dochodem miesięcznym pomiędzy 5701 zł a 11141 zł otrzymają ulgę w PIT

Kalkulatory podatkowe niezbędne w Nowym Ładzie

Kalkulatory mogą teraz obliczać wynagrodzenia za zatrudnienie i stosunki umowne w ujęciu miesięcznym, z uwzględnieniem rocznych sprawozdań. Nowa funkcja zostanie udostępniona w najbliższych tygodniach, w celu dokładnego obliczenia całkowitego wpływu zmian wprowadzonych w 2022 r. na kolejne grupy podatników.

Kalkulator wynagrodzeń udostępniany w poszczególnych fazach

Nowy Ład kalkulator to system, którego wdrażanie miało obejmować aż pięć etapów. W pierwszej fazie na początku lipca kalkulatory podatkowe miały obejmować umowy zlecenie oraz umowy o pracę. Po pierwszym tygodniu lipca kalkulator wynagrodzeń 2022 został wyposażony w funkcję obliczania wynagrodzenia netto, w przypadku występowania umowy o pracę i umowy zlecenie jednocześnie. W połowie lipca możliwe było obliczanie wysokości emerytur i rent netto, także z umowami o pracę i umowami zlecenie. Po 22 lipca w czwartej fazie w kalkulatorze było możliwe uwzględnienie wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Na początku sierpnia miała być wdrążona ostatnia faza, w której kalkulator stanie się narzędziem przydatnym dla wszystkich przedsiębiorców.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij