Bezrobocie.org.pl

Blog o biznesie, pracy i karierze

Praca

Ile zarabia nauczyciel w Hiszpanii?

Ile zarabia nauczyciel w Hiszpanii?

Nauczyciel to zawód, który cieszy się dużym szacunkiem i uznaniem w Hiszpanii. Ale jak wygląda kwestia zarobków? Ile zarabia nauczyciel w Hiszpanii? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Droga do zawodu nauczyciela

Zanim przyjrzymy się zarobkom nauczycieli w Hiszpanii, warto zrozumieć, jak wygląda droga do zawodu. Jest ona długa i wymaga zdecydowania, ale wynagrodzenie jest atrakcyjne.

Nauczyciele w Hiszpanii mogą zarabiać od 1200 do 2000 euro netto miesięcznie. Finalna kwota zależy od wielu czynników, takich jak miejsce pracy, doświadczenie, dorobek naukowy i wiele innych.

Typy szkół w Hiszpanii

W Hiszpanii możemy wyróżnić trzy typy szkół:

  1. Szkoły publiczne – te placówki są najbardziej pożądane przez nauczycieli, ale również najtrudniejsze do zdobycia. Aby dostać pracę w szkole publicznej, trzeba zdać egzaminy, które są organizowane przez każdą prowincję osobno. Jeśli nauczyciel zdaje egzamin, trafia na listę pracy. Z listy według punktów dzwoni się do poszczególnych kandydatów. Może się okazać, że zaproponują nam pracę 300 km od miejsca zamieszkania, na kilka miesięcy na zastępstwo za innego nauczyciela. Jednak warto podjąć taką pracę, ponieważ otrzymuje się kolejne punkty, które pozwalają na przemieszczanie się w górę listy i w efekcie na zdobycie po kilku latach stałej pracy w miejscu, które nam odpowiada. Nauczyciele w szkołach publicznych mają gwarancję pracy do emerytury, nawet jeśli szkoła zostanie zamknięta.
  2. Placówki publiczno-prywatne – często prowadzone przez zakony, nie wymagają zdawania egzaminów do zatrudnienia. W tych szkołach nauczycieli jest stały i dobrze płatny, więc nabory z zewnątrz zdarzają się rzadko. W związku z tym kwitnie handel miejscami pracy. Osoba, która nie chce dalej pracować, może odsprzedać swoje miejsce innemu chętnemu. Ten proceder jest w pełni legalny. Kwoty za odstąpienie są bardzo wysokie – nierzadko powyżej 100 tysięcy euro.
  3. Szkoły prywatne – w tych placówkach można dostać się bez zdawania egzaminów. Wystarczy spodobać się dyrekcji. Szkoły prywatne nie oferują jednak takiej stabilności zatrudnienia, jak szkoły publiczne. Często są to szkoły dwujęzyczne, gdzie nauka prowadzona jest w języku hiszpańskim oraz angielskim lub francuskim.

Podsumowując

Nauczyciele w Hiszpanii są dobrze opłacani i cieszą się dużym szacunkiem. Zawód nauczyciela jest atrakcyjny, więc chętnych do jego wykonywania jest wielu. Cudzoziemcom najłatwiej zdaje się egzaminy i dostaje pracę w obszarze języków obcych. Hiszpańscy absolwenci anglistyki czy germanistyki mają większe problemy ze zdaniem egzaminów ze względu na poziom nauczania języków na ich studiach. Stąd też szansa dla cudzoziemców.

W przypadku nauczycieli, zarobki w Hiszpanii mogą być atrakcyjne, ale warto pamiętać, że droga do zawodu jest długa i wymaga wiele wysiłku. Jednak dla tych, którzy są gotowi na ten wysiłek, możliwości są bardzo atrakcyjne.

Udostępnij