Bezrobocie.org.pl

Blog o biznesie, pracy i karierze

Praca

Czynniki wpływające na wynagrodzenie nauczyciela: Ile zarabia nauczyciel?

Czynniki wpływające na wynagrodzenie nauczyciela: Ile zarabia nauczyciel?

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z ogromnej roli, jaką nauczyciele odgrywają w naszym społeczeństwie. Jednak, pomimo ich nieocenionego wkładu, zarobki nauczycieli często nie są proporcjonalne do ich wkładu. Ale co wpływa na wynagrodzenie nauczyciela? Czy jest to tylko kwestia latach doświadczenia, czy są inne czynniki, które wpływają na to, ile nauczyciel zarabia? Ten artykuł ma na celu odpowiedzieć na te pytania.

Struktura płac w edukacji

Nauczyciele, rektorzy i wykładowcy uniwersyteccy – wszyscy oni mają do czynienia z różnymi rodzajami wynagrodzeń. Wynagrodzenie nauczyciela jest bardzo dokładnie określone w Karcie Nauczyciela i musi być zgodne z Ustawą Budżetową, która co roku jest aktualizowana. Na wynagrodzenie nauczyciela składają się takie czynniki jak:

 • Wynagrodzenie podstawowe
 • Wynagrodzenie za zastępstwa
 • Wynagrodzenie za nadgodziny
 • Różnego rodzaju nagrody
 • Inne świadczenia
 • Dodatek za lata
 • Dodatek motywacyjny, funkcyjny czy za warunki pracy
 • W jakim państwie on pracuje

Może Cię również zainteresować:

Ile zarabia nauczyciel w Polsce? Różnice w wynagrodzeniach

Nauczyciel w naszym kraju może otrzymać różne wynagrodzenie, ponieważ wszystko zależy od przebytego stażu pracy, jak i stopnia zawodowego. W zależności od tych czynników, nauczyciele mogą zarabiać od 2949 zł brutto (stażysta) do 6795,97 zł brutto (nauczyciel dyplomowany). Jak widać, praca nauczyciela nie należy do najlżejszych i nie jest najlepiej płatną pracą.

Dodatki dla nauczycieli

Nauczyciele mają również prawo do różnego rodzaju dodatków, które mogą zwiększyć ich pensję. Na przykład, za każdy rok pracy w zawodzie, nauczyciele otrzymują 1% podstawowej pensji. Ponadto, nauczyciele mogą otrzymać dodatki takie jak:

 • Dodatek motywacyjny – przyznawany przez dyrektora szkoły
 • Dodatek funkcyjny wychowawczy – wynosi minimum 300 zł brutto
 • Dodatek za wicedyrektora, dyrektora – zależny od typu szkoły i liczby uczniów
 • Dodatek za warunki pracy – przeznaczony dla nauczycieli pracujących z trudną młodzieżą

Zarobki nauczycieli akademickich

Nauczyciele akademiccy również muszą radzić sobie z trudnościami związanymi z wyliczaniem wynagrodzeń. Według Ustawy dotyczącej Szkolnictwa wyższego, minimalne miesięczne wynagrodzenie dla profesora wykładającego na uczelni musi wynosić 6410 zł brutto. Natomiast dla pozostałych nauczycieli wykładających na uczelni, najmniejsze wynagrodzenie nie może stanowić mniej niż połowa wynagrodzenia profesora, tj. 3205 zł brutto.

Czy pensja nauczyciela jest zawsze taka sama?

Niestety, prawda jest taka, że wynagrodzenie nauczyciela nie jest zawsze takie samo. W rzeczywistości, system wynagradzania nauczycieli jest dość skomplikowany i często zdarza się, że nauczyciele nie otrzymują wynagrodzenia, które by odpowiadało ich wkładowi. Na przykład, według projektu ustawy budżetowej, średnie wynagrodzenie nauczyciela wynosi 3537,80 zł. Ale to niekoniecznie oznacza, że każdy nauczyciel otrzymuje tę kwotę. W rzeczywistości, wielu nauczycieli zarabia znacznie mniej.

Podwyżki dla nauczycieli

W 2023 roku, rząd zaproponował nowe rozporządzenie dotyczące wynagrodzeń nauczycieli. Według tego rozporządzenia, nauczyciele mogą oczekiwać podwyżek od 266 zł do 326 zł brutto. Jednak, pomimo tych podwyżek, wielu nauczycieli nadal uważa, że ich wynagrodzenia są zbyt niskie. Argumentują, że powinni otrzymywać więcej ze względu na ilość pracy, jaką muszą wykonać, taką jak sprawdzanie testów poza godzinami pracy.

Podsumowanie

Zarobki nauczycieli są skomplikowanym tematem, który zależy od wielu różnych czynników. Od lat doświadczenia, po stopień awansu zawodowego, wszystko to wpływa na to, ile nauczyciel zarabia. Jednak, pomimo tych czynników, wiele osób uważa, że nauczyciele są niedoceniani i źle wynagradzani za swoją pracę. Dlatego, jest ważne, aby kontynuować dialog na temat zarobków nauczycieli i szukać sposobów na poprawę ich sytuacji finansowej.

Udostępnij