Bezrobocie.org.pl

Blog o biznesie, pracy i karierze

Biznes

Zleć obsługę kadrowo-płacową na zewnątrz i skup się na innych obowiązkach

Zleć obsługę kadrowo-płacową na zewnątrz i skup się na innych obowiązkach

Obowiązki związane z kadrami oraz z płacami mogą pochłaniać bardzo wiele czasu przedsiębiorcom. Wymagają śledzenia zmian w przepisach prawa podatkowego i kodeksu pracy, terminowego rozliczania się z organami podatkowymi oraz poprawnego naliczania wynagrodzeń pracownikom. Zadania są nie tylko czasochłonne, ale mogą być też źródłem stresu, dlatego wielu właścicieli firm decyduje się na outsourcing kadr i płac. Jak wygląda obsługa kadrowa i płacowa realizowana przez firmę zewnętrzną? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Obsługa kadrowo-płacowa – jak wygląda współpraca z firmą zewnętrzną?

Outsourcer może przejąć wszystkie czynności związane z obsługą kadr i płac lub zająć się jedynie obsługą płacową. Na początku firma zewnętrzna powinna przeanalizować i zrozumieć potrzeby swojego klienta. Finalnie jednak to przedsiębiorca powinien mieć możliwość wyboru najlepszego dla siebie modelu współpracy. Pierwszy model, czyli kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa, obejmuje m.in.:

  • zatrudnianie pracowników i sporządzanie umów o pracę, umów cywilnoprawnych i innych dokumentów związanych z kadrami,

  • prowadzenie ewidencji czasu pracy (obsługa urlopów, nieobecności, zwolnień lekarskich),

  • realizacja przelewów dla pracowników, sporządzanie deklaracji podatkowych i obsługa ZUS,

  • obsługa oraz kontakt z organami administracji publicznej,

  • śledzenie i wdrażanie zmian przepisów i regulacji prawnych.

Drugi model współpracy z firmą zewnętrzną polega na przejęciu tylko procesów płacowych. Wybierają go przedsiębiorcy, którzy sami chcą zająć się sprawami kadrowymi. Jednak niektórzy usługodawcy, jak ten, którego oferta dostępna jest na stronie https://procesy-biznesowe.impel.pl/obsluga-kadrowo-placowa/, udostępniają swoim partnerom zaawansowany system kadrowy. Pracownicy klienta otrzymują dostęp do narzędzi HR, dzięki którym łatwiej i szybciej będą zarządzać sprawami personalnymi w firmie.

Usługi kadrowo-płacowe dla firm – jakie są zalety współpracy outsourcingowej?

Kadry i płace to obszary najchętniej powierzane firmom zewnętrznym. Przemawia za tym chęć uniknięcia problemów z nieterminowymi i błędnymi rozliczeniami z Urzędem Skarbowym oraz z pracownikami. Przedsiębiorca decydujący się na pełną obsługę kadrowo-płacową ma możliwość skupienia się na najważniejszych, strategicznych aspektach prowadzenia swojej działalności.

Kolejną zaletą, jaką daje outsourcing kadr i płac, jest zmniejszenie kosztów obsługi tych procesów. Firma nie musi zatrudniać pracowników, więc nie tworzy dodatkowych etatów, nie opłaca szkoleń personelu, nie inwestuje w sprzęt oraz w oprogramowanie. Wszystko to jest po stronie firmy zewnętrznej, czyli outsourcera. Co więcej, przedsiębiorca nie poświęca czasu na nadzorowanie procesów, ponieważ obsługa kadrowo-płacowa jest w rękach ekspertów.

Usługi kadrowo-płacowe to bardzo dobre rozwiązanie dla firm, o ile wybierze się profesjonalnego partnera do współpracy. W tej branży liczy się przede wszystkim doświadczenie i renoma, a także referencje. Tylko najlepsze firmy są w stanie zapewnić poprawność, terminowość oraz ciągłość procesów.

Udostępnij