Bezrobocie.org.pl

Blog o biznesie, pracy i karierze

Edukacja

Szkło polistyrenowe – dlaczego to dobra alternatywa dla szkła tradycyjnego?

Szkło polistyrenowe – dlaczego to dobra alternatywa dla szkła tradycyjnego?

Elementy ze szkła, choć niewątpliwie estetyczne, nie zawsze są tak praktyczne, jak byśmy tego pragnęli. Dotyczy to przede wszystkim kwestii ich niewystarczającej trwałości oraz podatności na stłuczenia. W niektórych branżach, np. reklamowej, stanowi to niemały problem, dlatego wciąż poszukuje się zamienników dla tradycyjnej szklanej szyby. Producenci sięgają m.in. po lustro z plexi czy – bohatera dzisiejszego wpisu – szkło polistyrenowe.

Szkło polistyrenowe, a tradycyjne

Ciężko wyobrazić sobie codzienne życie bez szkła. Od lat służy ono do produkcji szyb domowych i samochodowych, przedmiotów codziennego użytku (takich jak np. szklane wazony) czy sklepowych witryn. Idealnie przepuszcza światło, nie brak mu też walorów estetycznych. Niektórzy ponadto uważają szkło za materiał niezwykle szlachetny, a zarazem wyjątkowo ekologiczny. Czy jednak używanie szkła ma wyłącznie dobre strony? Niestety, nie sposób pominąć kwestii tłuczenia się szklanych przedmiotów oraz rozpryskiwania się jego odłamanych kawałków. Sytuacje takie są nie tylko stresujące, kosztowne, ale też niebezpieczne, gdyż takim odpryskiem łatwo się zranić. Może to być naprawdę problematyczne w miejscach publicznych, tłumnie uczęszczanych przez ludzi, jak również w pokojach małych dzieci. Z tego względu nieraz chętnie zrezygnowalibyśmy ze szklanych szyb w pokojach dziecięcych, czy wstawek w reklamie outdoorowej, nie zawsze da się to jednak zrobić. Na szczęście obecnie na rynku znajdziemy bezpieczne zamienniki – dla luster będzie to lustro z plexi lub lustro HIPS, natomiast dla szyb szkło polistyrenowe!

Trwałość i bezpieczeństwo

Lustro polistyrenowe z powodzeniem może zastąpić tradycyjne szyby wszędzie tam, gdzie tego potrzebujemy. Świetnie sprawdza się w produkcji przeszkleń balkonów czy mebli, ścianek prysznicowych, ścianek działowych czy osłon świetlnych. Jest o wiele bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż tradycyjne szkło, a jeśli już do uszkodzeń dojdzie – zachowuje zwartą strukturę. Nie powstają małe ostre odpryski, które przy tradycyjnym szkle tak często grożą zranieniem. Takie szkło łatwo też utrzymać w czystości, a co więcej, również samemu przyciąć. Nie potrzeba specjalnego sprzętu, wystarczy zwykły nóż do wykładzin. Szkło polistyrenowe, podobnie jak lustro z plexi, występuje w wielu wariantach kolorystycznych.  Można więc z powodzeniem wykorzystać je nie tylko w produkcji przedmiotów codziennego użytku, ale również do stworzenia bezpiecznych, trwałych, a zarazem zachwycających od strony wizualnej elementów dekoracyjnych!

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *