Home Biznes Sytuacja branży budowlanej w Polsce w czasie epidemii

Sytuacja branży budowlanej w Polsce w czasie epidemii

by Redakcja Bezrobocie.org.pl
Sytuacja branży budowlanej

Choć sytuacja epidemiologiczna w Polsce wciąż jest trudna to branża budowlana nie zwalnia tempa. Czy tempo wznoszenia nowych budynków zostanie utrzymane? I jak budować dom przy aktualnych warunkach pandemii?

Epidemia koronawirusa jest z nami już od ponad roku. Transmisja tego wirusa niestety nie zwalnia tempa, a co za tym idzie wciąż cierpi na tym nasza gospodarka. W obawie o nasze finanse oraz pracę długo zastanawialiśmy się, jak będzie wyglądała również i sytuacja na rynku budowlanym. Na szczęście okazuje się, że wielu inwestorów podjęło ryzyko budowy domu i słusznie, bo okazuje się, że i banki udzielają kredytów i koszty materiałów budowlanych wcale nie są tak wysokie, jak wcześniej przypuszczano. Jak aktualnie prezentuje się sytuacja na rynku budowlanym?

Budowa domu, a kredyt w banku – kiedy jest trudniej i czy możemy liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe?

Z opinii wielu inwestorów słyszy się, że banki wciąż chętnie udzielają kredytów hipotecznych, a swoje obostrzenia kierują przede wszystkim do tych osób, które pracują w branżach zagrożonych koronawirusem lub całkowicie przez niego zamkniętych. Trudniej będzie otrzymać kredyt przede wszystkim tym, którzy pracują w branży gastronomicznej, czy hotelarskiej. Jeśli jednak w zatrudnieniu inwestora nic się nie wydarzyło, a firma, w której podejmuje pracę funkcjonuje normalnie to są spore szanse, że kredyt otrzyma bez większych zmian. Różnica może dotyczyć co najwyżej oprocentowania, które aktualnie jest faktycznie nieco mniej korzystne, ale to też w dużej mierze zależy od konkretnej oferty banku.

Budowa domu – fachowcy, a koronawirus? Czy specjaliści pracują normalnie?

Trudno zauważyć na tym polu jakąkolwiek różnicę. Ekipy określonych fachowców zdają się pracować w normalnym trybie i nie zwalniają tempa. Wykonywane etapy prac powinny być przeprowadzone przy założeniach bezpieczeństwa i wykonawstwa w warunkach pandemii. Nie ma jednak żadnych obostrzeń dotyczących przeprowadzania jakichkolwiek prac związanych z konstrukcją budynku. Co ważne, większość hurtowni budowlanych również pracuje normalnie. Dzięki temu, dystrybucja towarów na budowę jest utrzymana w standardowym czasie. 

branża budowlana

Normalnie pracują też biura projektowe, które zajmują się wykonaniem rysunku budynków. To ważne, bo warto zaznaczyć, że bez odpowiedniego projektu żadne prace nie mogłyby być podjęte w standardowym trybie. Ciekawe projekty domów znajdziesz w Pracowni projektowej domoweklimaty.pl

Jaka perspektywa na przyszłość dla branży budowlanej? Lepiej nie czekać z budową

Trudno stwierdzić, jak będą wyglądały realia pandemiczne za jakiś czas. Czy nadejdzie do nas kolejna fala, czy licznie wykonywane szczepienia będą w stanie zatrzymać liczbę osób zarażonych. Branża budowlana zdaje się być jednak póki co bezpieczna, a inwestowania pieniędzy w ten sektor jest jak najbardziej słuszną decyzją. Jeśli zatem planujesz budowę domu lub innej inwestycji to nie zwlekaj zbyt długo z udaniem się do biura projektowego. 

Lepiej rozpocząć pracę jeszcze w najbliższych miesiącach, póki sytuacja jest opanowana i nie stanowi zagrożenia dla naszego portfela finansowego. 

0 comment

Zobacz także

Zostaw komentarz