Bezrobocie.org.pl

Blog o biznesie, pracy i karierze

Praca

Rośnie zapotrzebowanie na kasjerów! Co musisz wiedzieć, aby zacząć pracę?

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, kasjer jest pracownikiem, którego najczęściej poszukiwali pracodawcy w 2021 roku. Liczne oferty pracy skierowane są także do osób bez doświadczenia. Jakie umiejętności wymagane są na stanowisku kasjera i kto może dostać tę pracę?

Zawód kasjer: obowiązki

Kasjer jest osobą, która odpowiedzialna jest za przyjmowanie gotówki, jej przechowywanie oraz odprowadzanie, a także sprzedaż towarów lub usług klientom. Do jego zadań należy również wydawanie paragonów lub faktur, a niekiedy – przyjmowanie reklamacji.

Stanowisko to często określane jest także jako kasjer-sprzedawca. Wówczas zakres obowiązków pracownika może obejmować także wykładanie towaru na półkach, prowadzenie inwentaryzacji, doradztwo klientom, dbanie o ekspozycję oraz inne prace na sali sprzedaży.

Pracę kasjera może podjąć nie tylko pracownik z wieloletnim doświadczeniem, ale również osoba młoda, która stawia pierwsze kroki na rynku pracy. W sieci dostępne są tysiące ogłoszeń pracy na pełny etat, część etatu oraz pracy dodatkowej dla sprzedawców. Sprawdź, jakie wymagania mają pracodawcy, którzy zamieszczają oferty pracy jako kasjer.

Zarobki na stanowisku kasjera

Wynagrodzenie pracowników zależy od wielu czynników, m.in. lokalizacji, doświadczenia zawodowego, wykształcenia, wielkości firmy czy zakresu obowiązków. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana zarobków na stanowisku kasjer wynosi 3 030 zł brutto. Pracownicy zatrudnieni w dużych miastach mogą liczyć na umowę o pracę i średnie pensje na poziomie ponad 3 500 zł brutto. Kasjerom oferuje się także różnorodne benefity, m.in. prywatną opiekę medyczną oraz kartę Multisport.

Kasjer: wymagania pracodawców

Osoby zainteresowane zatrudnieniem jako kasjer nie muszą posiadać wykształcenia wyższego – wystarczy średnie lub zawodowe, a niekiedy nawet podstawowe. Pracę tę może otrzymać kandydat w dowolnym wieku, w tym uczeń, student lub emeryt.

Do zatrudnienia wymagane jest posiadanie aktualnej książeczki sanepidowskiej, co najmniej podstawowa obsługa komputera, a także obsługa kasy fiskalnej (choć część pracodawców zapewnia nowym osobom kompleksowe przeszkolenie).

Ze względu na charakter pracy kasjerem powinna zostać osoba, której stan zdrowia pozwala na pracę stojąco-siedzącą lub siedzącą. Niektóre firmy, które wykazują się odpowiedzialnością społeczną, w tym duże sieci sklepów, dopuszczają zatrudnienie osób z orzeczoną niepełnosprawnością.

Jakie umiejętności powinien posiadać kasjer?

Pracownik powinien być osobą przestrzegającą zasad, które zapisane są w regulaminie pracy kasjera. Choć kandydat chcący podjąć pracę jako kasjer nie musi kończyć kursów zawodowych, powinien jednak posiadać pewne umiejętności twarde i miękkie, które są istotne dla pracodawców. Ponadto powinien także być dyspozycyjny, przestrzegać regulaminu pracy i wykazać się gotowością do pracy zmianowej, o ile zaistnieje taka potrzeba.

Kompetencje miękkie w pracy kasjera

Wśród potrzebnych w zawodzie tzw. umiejętności miękkich, czyli takich, których nie da się zmierzyć, wymienia się przede wszystkim komunikatywność i spostrzegawczość. Choć osoba zatrudniona na tym stanowisku zazwyczaj wykonuje pracę samodzielnie, powinna także umieć pracować w grupie.

Dużym plusem pracownika będą życzliwość i zrozumienie dla klientów, cierpliwość, umiejętność radzenia sobie ze stresem i koncentracji na powierzonych zadaniach oraz podzielność uwagi. Ponadto pracodawcy docenią znajomość technik sprzedażowych i stosowanie ich w praktyce.

Kasjer – umiejętności twarde

Najważniejsze kompetencje twarde kasjera to umiejętność obsługi komputera oraz kasy fiskalnej, a także terminala płatniczego. Większość pracodawców dopuszcza możliwość przyuczenia zatrudnionych, jednak brak konieczności przygotowania do zawodu stanowi duży atut kandydata. Ponadto kasjer powinien potrafić wystawiać faktury.

Sporym atutem będzie także udokumentowane doświadczenie w pracy kasjera, które zwiększy szanse kandydata na zatrudnienie w zawodzie.