Bezrobocie.org.pl

Blog o biznesie, pracy i karierze

Finanse

Co warto wiedzieć o pit 2023?

Co warto wiedzieć o pit 2023?

Co prawda całkiem niedawno minął czas rozliczania pit 2022 – warto jednak wyposażyć się w podstawowe informacje przed kolejnym rozliczeniem. Wszystko za sprawą Polskiego Ładu. Poniżej przedstawiamy garść praktycznych informacji, dlatego aby nie przedłużać – zachęcamy do lektury!

Polski Ład a PIT 2023

Rozliczenie PIT przez internet

Jaki formularz pit 2023 wybrać?

Skorzystaj z atutów wynikających z rozliczenia pitu z pomocą bezpłatnych narzędzi

Polski Ład a PIT 2023

Na początek zaznaczmy, że wejście Polskiego Ładu powinno nas przygotować na wiele zmian. Będzie to widoczne już podczas wypełniania formularzy, w których dostrzeżemy wiele nowości. Aby nie dopuścić do nadmiernego zaskoczenia – warto już dziś zapoznać się ze zmianami, które zostały dopuszczone do informacji publicznej. Pierwsza zmiana wyraża się np. w obniżeniu stawki pierwszego progu pit – z 17% do 12%. To dobra wiadomość – jest to bowiem przykładem wysoce korzystnej zmiany. Trzeba jednak wziąć także pod uwagę, że ta opcja jest skierowana do tych podatników, którzy dokonują rozliczeń zgodnie ze skalą podatkową. Mowa tutaj choćby o rencistach, emerytach oraz w niektórych przypadkach, gdy mamy do czynienia z działalnością wykonywaną osobiście.

Aplikacja PITax.pl została stworzona do wsparcia w rozliczeniach z urzędem

Rozliczenie PIT przez internet

Kolejna dobra wiadomość dotyczy tego, że pit nadal można bez problemu rozliczać przez internet – dokładnie na takich samych zasadach jak dotychczas. Jeżeli zatem chcesz zaoszczędzić swój czas oraz pieniądze – nie musisz korzystać z płatnych usług zewnętrznego biura, która dokona tych wyliczeń za Ciebie. Wystarczy, że skorzystasz z darmowych i sprawdzonych narzędzi. Dzięki nim będziesz mógł w szybki i intuicyjny sposób dokonać takiego corocznego rozliczenia. Chcesz mieć pewność, ze Twój pit został poprawnie dostarczony do Urzędu Skarbowego? Po wysłaniu swojego rozliczenia otrzymasz UPO, czyli urzędowe potwierdzenie odbioru. Będzie to dla Ciebie dowodem na to, że dokument został złożony poprawnie oraz że dotarł do urzędu. Jak widać korzyści wynikające ze złożenia swojej deklaracji za pośrednictwem internetu są naprawdę duże. Pod tym kątem niewiele zmieniło się od czasu składania deklaracji pit 2022.

Z programem PITax.pl krok po kroku rozliczysz PIT

Jaki formularz pit 2023 wybrać?

Kiedy nadejdzie moment rozliczania pitów – musisz wybrać odpowiedni dla siebie formularz. Na stronach rządowych znajdziesz ich naprawdę wiele – ta różnorodność wynika z faktu, że są one dedykowane dla różnej grupy podatników. Najpowszechniej spotykane formy dokumentów to pit 36 oraz pit 37. Ten pierwszy jest dedykowany dla osób, które otrzymały chociaż część swoich przychodów za miniony rok bez udziału płatnika. Dotyczy to zatem osób utrzymujących się z pozarolniczej działalności gospodarczej. Z kolei po deklarację pit 36 sięgają renciści, emeryci oraz te osoby, które otrzymują regularnie wypłacane świadczenia.

Z programem PITax.pl masz szansę obniżyć swój podatek

Skorzystaj z atutów wynikających z rozliczenia pitu z pomocą bezpłatnych narzędzi

W powyższym poradniku staraliśmy się udowodnić, że rozliczenie pit wcale nie musi przysparzać trudności oraz wielu niewiadomych. Kluczowe jest tutaj śledzenie nieustannie pojawiających się zmian. Co istotne – aby dokonać rozliczenia, wcale nie musisz znać się na wszelkiego rodzaju dynamicznie zmieniających się przepisach i zmianach wprowadzanych np. w ramach Polskiego Ładu. Wystarczy, że skorzystasz z zaufanych programów dostępnych w sieci. Dzięki nim w szybki i bezpieczny sposób będziesz mieć możliwość skorzystania z wygodnej formy Twojego rozliczenia. Pamiętaj także o wskazaniu organizacji pożytku publicznego, na którą przeznaczysz swój 1%.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *