Home Finanse Alibaba sposoby płatności

Alibaba sposoby płatności

by Redakcja Bezrobocie.org.pl
Alibaba sposoby płatności

ALIBABA

Przeglądając strony przeznaczone do internetowych zakupów z pewnością nie raz natrafiliśmy na oferty od chińskich platform. Jedną z takich stron jest Alibaba, z którą zapoznać się powinny w szczególności osoby planujące import bądź eksport.

CZYM JEST ALIBABA GROUP?

Alibaba Group to holding gromadzący platformy e-handlowe, założony w roku 1999 w Hangzhou przez Jacka Ma – aktualnie jednego z najbogatszych ludzi na świecie. Wartość rynkowa wynosi ponad 400 mld USD tym samym czyniąc Alibaba Group jednym z największych przedsiębiorstw świata. Głównymi i największymi platformami bijącymi rekordy na chińskim rynku e-commerce są m.in.: Taobao, Tmall, Alibaba.com i Aliexpress – cieszący się sporą popularnością wśród polskich użytkowników. Główną ideą Alibaba Group jest ułatwienie prowadzenia biznesu niezależnie od miejsca w jakim się dana osoba znajduje. Wraz z rozwojem firmy do jej głównych zadań dołączono również ekspansję na rynki zagraniczne, rozwój technologiczny a także ochronę środowiska.

CZYM JEST ALIBABA.COM?

Jest to pierwsza platforma zakupowa utworzona przez Alibaba Group obsługując klientów i kupujących z całego świata. Jest liderem w sprzedaży hurtowej. Platforma działa na zasadach B2B (business-to-business), co oznacza transakcję pomiędzy dwoma bądź więcej podmiotami gospodarczymi, relacja występuje pomiędzy przedsiębiorstwami. W związku z tym Alibaba charakteryzuje się:

  • wysokim MOQ (Minimalna Wielkość Zamówienia), zamawiając dany produkt trzeba złożyć zamówienie np.: na 400 sztuk
  • brakiem stałych cen, są one dostosowane indywidualnie do zamówienie, jego liczby, formy dostawy
  • możliwością zakupu spersonalizowanych produktów (np.: z własnym logo)

Alibaba Płatności 

Założyć konto można poprzez zalogowanie się na Facebooka, Google, LinkedIn lub Twittera bądź przez podanie adresu mailowego. Należy zwrócić uwagę na to, że strona nie jest obsługiwana w języku polskim, a ceny podane w złotówkach są jedynie przybliżoną wartością podaną w oparciu o dolara amerykańskiego.

Alibaba płatności oferuje szereg przeróżnych produktów każdego rodzaju. Znalezienie tego co nas konkretnie interesuje ułatwia wyszukiwarka z podziałem na 12 różnych, ogólnych kategorii, które dodatkowo dzielą się na podkategorie. Ponadto, możemy zaznaczyć cenę od minimalnej do maksymalnej, region, z którego chcemy zamówić dany towar oraz konkretne certyfikaty, których wymagamy od producenta. Aczkolwiek platforma nie gwarantuje rzeczywistego posiadania danych certyfikatów przez firmy. Przed zdecydowaniem się na zakup należy pamiętać o zweryfikowaniu sprzedawcy.

Po kliknięciu w produkt, który nas interesuje na stronie pokazują się zbiór ważnych informacji:

  • opcje zapłaty (np.: karta Mastercard lub VISA, transfer telegraficzny T/T, Apple Pay, formy zapłaty dostępne jedynie dla danego regionu oraz Pay Later – wiąże się z możliwością ubiegania się o kredyt przy dalszych zakupach)
  • informacje na temat sprzedawcy, ile transakcji przeprowadziła firma, lokalizacja, numer rejestracyjny firmy, ocenę sprzedającego wystawioną na podstawie opinii innych kupujących
  • cena za daną ilość produktu, im większy zakup tym większą zniżkę proponuje portal (decydując się na zakup większej liczby produktu, cena za sztukę się zmniejsza)
  • przewidywana liczba dni, która upłynie zanim otrzymamy towar
  • w wypadku pytań istnieje możliwość bezpośredniego kontaktu ze sprzedawcą

SYMBOLE

Przeglądając stronę Alibaba można zauważyć, że produkty są oznakowane różnymi symbolami.

Trade Assurance (litera S) – zapewnia, że dany sprzedawca uhonoruje szczegóły kontraktu handlowego z kupującym z zagranicy, dzięki czemu zamawiający otrzyma zwrot pieniędzy w przypadku, gdy towar nie zostanie wysłany na czas bądź będzie niezgodny z opisem

Gold Supplier (złoty medal) – płatne członkostwo premium, dzięki niemu towary wystawiane przez dostawców są promowane przez portal

Verified Supplier – oznaczenie dla dostawców, którzy zostali zweryfikowani przez niezależnie działające instytucje zewnętrzne

Diamenty – oznaczają ilość odbytych transakcji

ZAMAWIANIE PRÓBEK

Niektórzy producenci umożliwiają opcję wysłania próbki danego towaru (samples). Jest to szczególnie wygodna opcja w momencie, gdy kupujący planuje zakup dużej ilości produktu, a nie jest do końca przekonany co do jakości artykułu.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ

Przed zdecydowaniem się na zakup na platformie Alibaba niezależnie od zamawianej ilości produktu należy zwrócić uwagę na kilka niezwykle istotnych kwestii, dzięki którym kupujący może zaoszczędzić sobie kłopotów.

  • Zakupy hurtowej ilości towaru w celu wprowadzenia go na rynek wiążą się z z przejściem odprawy celnej, a co za tym idzie – opłatą naliczonego cła. Zawsze przed zakupem należy sprawdzić ile wynoszą stawki celne na dany produkt.
  • Strona Alibaba jest jedynie zbiorem dostawców, dlatego zweryfikowanie danej firmy leży w interesie kupującego, gdyż Alibaba nie odpowiada w żaden sposób za jakość produktów i ewentualne nieścisłości. Ponadto żadna liczba symboli przy danym produkcie nie gwarantuje w 100% jakości towaru, ani że transakcja przebiegnie pomyślnie. Istnieje możliwość zlecenia kontroli towarów firmom zewnętrznym za odpowiednią opłatą. Ze strony Alibaba podobnie jak z innych platform zakupowych korzysta wielu oszustów, a co za tym idzie podstawowym krokiem jest odpowiednia weryfikacja dostawcy.
0 comment

Zobacz także

Zostaw komentarz