Bezrobocie.org.pl

Blog o biznesie, pracy i karierze

Finanse

10 sposobów jak dorobić do pensji

10 sposobów jak dorobić do pensji

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach żyje się dość trudno. Wysokie ceny towarów i usług sprawiają, że wielu osobom ciągle brakuje do przysłowiowego pierwszego. Szczególnie mozolnie przychodzi nam łączenie końca z końcem, gdy zarabiamy najniższą krajową lub mamy wiele zobowiązań finansowych. Niekiedy wykorzystaliśmy już wszystkie możliwości wdrażania oszczędności. Stoimy przed ścianą. Jedyne co nam pozostaje to pozyskać dodatkową gotówkę. To oczywiście też nie jest prostym zadaniem, szczególnie gdy nasza praca zawodowa zajmuje co najmniej 8 godzin dziennie. Często czas zabierają nam także dojazdy do pracy i obowiązki domowe. Niemniej jednak zawsze warto szukać rozwiązań. Przeczytaj nasze pomysły na to, jak dorobić do pensji.  

Jak dorobić do pensji?

Dając radę osobie, która szuka dodatkowych środków, najłatwiej powiedzieć, żeby poszukała lepiej płatnego stałego źródła dochodu. Choć to rozwiązanie jest jednym z lepszych, często wiąże się z koniecznością zainwestowania w dodatkowe kwalifikacje i kompetencje. Niestety w tym przypadku często również potrzebujemy pieniędzy na dodatkowe kursy i szkolenia. Ponadto taka zmiana wymaga czasu. Co zatem możemy zrobić, aby dorobić na szybko? Przede wszystkim musimy skupić się na tym, co potrafimy i co możemy potraktować jako nasz zasób. 

Naszym sprzymierzeńcem jest z pewnością Internet. To właśnie Internet daje nam wiele możliwości. Po pierwsze, część zadań możemy wykonywać zdalnie po godzinach pracy, po drugie, to właśnie w Internecie możemy szukać ofert pracy dodatkowej lub oferować swoje usługi. Od czego zacząć?

1. Opieka nad dziećmi i osobami starszymi

Pierwszą propozycją zdobycia dodatkowego źródła dochodu jest opieka nad dziećmi lub seniorami. Oczywiście nie każdy może taką pracę wykonywać i nie każdy ma wystarczające pokłady empatii. Jeśli jednak znajdujemy się w tej grupie osób, z pewnością pomagając będziemy mogli dorobić parę groszy. Na wielu portach i w wielu grupach tematycznych w mediach społecznościowych możemy znaleźć oferty pracy dorywczej. Niekiedy mamy poszukują opiekunki do dzieci tylko przez kilka godzin w tygodniu. Czasami także seniorzy potrzebują dodatkowej pomocy przy zakupach, czy sprzątaniu. Choć kwoty za takie zlecenia nie są wysokie, to z pewnością podratują nasz budżet domowy.

2. Wyprowadzanie psów i doglądanie zwierząt

Wielu właścicieli psów i kotów poszukuje osoby, która dotrzyma towarzystwa ich pupilom, nakarmi je i wyprowadzi na spacer. To szczególnie popularne zajęcie w dużych aglomeracjach miejskich, w których siedziby mają wielkie korporacje, a dojazdy do pracy zajmują dużo czasu. Jeśli kochasz zwierzęta i możesz poświecić kilka godzin w tygodniu na ich wyprowadzanie, czy dokarmianie z pewnością będziesz w stanie połączyć przyjemne z pożytecznym.

3. Pieczenie i gotowanie

Pieczenie ciast, tortów a może nawet chleba jest twoją pasją? Odprężasz się, gotując? Jeśli tak, to wiedz, że to świetny pomysł na dorobienie do pensji. Nie każdy ma czas gotować, nie każdy to lubi. Pomimo tego, że istnieje dieta pudełkowa, to nie każdy chce i może z niej korzystać. W serwisach ogłoszeniowych można spotkać się z ofertami gotowych domowych zup w słoikach sprzedawanych w dobrej cenie. Podobnie rzecz wygląda z wypiekami. Nie wszyscy mają talent do pieczenia. Jeśli należysz do tego grona szczęśliwców, szybko możesz pozyskać klientów, którzy będą cię polecać. Wiele osób zaczynając od dorywczego gotowania i pieczenia, przekuło tę umiejętność w swoje główne źródło dochodu. Na początku może wystarczyć działalność nierejestrowana. Pamiętaj także o książeczce Sanepidu.

4. Sprzątnie

Jeśli nie mamy umiejętności, by swoje usługi oferować przez Internet, warto rozważyć sprzątanie mieszkań lub biur. Na portalach ogłoszeniowych bardzo często poszukiwane są osoby do sprzątania mieszkania lub niewielkiego biura. Czasami wystarczy poświęcić trzy popołudnia, by podreperować swój budżet domowy.

5. Rękodzieło

Haftowanie, malowanie, ręczne robione świece, makramy, wianki. Sposób na wyrażenie siebie jest naprawdę wiele, a jeśli nasze hobby faktycznie wygląda atrakcyjnie, możemy na nim zarobić. Wiele osób ceni indywidualizm i niepowtarzalność. Stąd dość duży popyt na wszelkie ozdoby i dekoracje. Najlepszym kanałem dystrybucji są media społecznościowe.

6. Sprzedaż

Nie każdy lubi sprzedawać, ale wielu z nas lubi gromadzić. Jeśli potrzebujemy nagłego zastrzyku gotówki, warto się przełamać i pozbyć z domu wszystkich rzeczy, które przekładamy z miejsca na miejsce. Wystawianie ubrań, mebli, czy sprzętów sportowych może być czasochłonne. Jeśli jednak nie mamy wyboru, warto się tym w końcu zająć. Już kilka transakcji za pomocą platform sprzedażowych może podreperować nasz budżet.

7. Kursy i korepetycje

Jeśli mamy odpowiednie umiejętności, możemy je przekazać dalej, a dodatkowo na tym zarobić. Rodzice często szukają dla swoich dzieci osoby, która wytłumaczy im zagadnienia z różnych przedmiotów, nie tylko matematyki, czy języków obcych. Warto zatem poszukać zleceń.

8. Filmy i zdjęcia

Jeśli pasjonujesz się fotografią lub uwielbiasz montować krótkie filmiki, możesz zarobić na tych umiejętnościach. Coraz więcej osób prywatnych i firm poszukuje osób, które potrafią montować TikTok’i, czy shorts’y, relacjonując aktualne wydarzenia i wrzucać je na media społecznościowe. To świetna forma zarobku dla młodych, którzy są kreatywni i nie boją się wzywań.

9. Prowadzenie bloga lub mediów społecznościowych

Internet daje nam wiele możliwości. Jedną z nich jest prowadzenie własnego bloga lub kanału w mediach społecznościowych, na których można zarobić. Warunkiem koniecznym jest duża popularność naszej witryny lub kanału. Choć daje nam to możliwość zarobienia całkiem sporej sumy, wymaga czasu i zaangażowania. Niemniej jednak początkowo jest to praca dorywcza. Jeśli jednak na już potrzebujemy gotówki, możemy postarać się o nią, biorąc pożyczkę w 15 minut, o której więcej informacji znajdziemy pod tym linkiem https://everlike.pl/pozyczka-w-15-minut/

10. Sklep online

Jedną z metod zarabiania z wykorzystaniem Internetu jest własny sklep online. Możemy go prowadzić na co najmniej dwa sposoby. Pierwszy wymagający niższych nakładów finansowych i czasowych to sprzedaż na popularnych platformach sprzedażowych lub serwisach aukcyjnych. Wówczas nie musimy inwestować nawet w budowę strony internetowej. Drugim sposobem jest posiadanie własnej strony www ze sklepem. Naturalnie oba sposoby wymagają zaangażowania, szczególnie, w początkowej fazie składającej się na pozyskanie pierwszych klientów.

Podsumowanie

Powyżej przedstawiliśmy 10 sposobów na szybkie dorobienie do pensji. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak oszczędzać pieniądze, czy jak tworzyć poduszkę finansową przeczytaj nasze artykuły blogowe na stronie lendup.pl. Oczywiście każdy z przedstawionych pomysł to tylko sugestie, które mogą pomóc szerszemu gronu odbiorców. Jednak każdą z wymienionych propozycji należy rozważyć i przemyśleć indywidualnie, dostosowując ją do swojej sytuacji, czy swoich umiejętności. Mamy nadzieję, że zainspirują cię do poszukiwania rozwiązań. Warto również pomyśleć o zdobyciu nowych umiejętności, które pomogą ci pozyskać taką pracę, przy której nie trzeba szukać dodatkowych możliwości zarobku.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij