Home Finanse Wszystko co warto wiedzieć o oszczędzaniu

Wszystko co warto wiedzieć o oszczędzaniu

by Redakcja Bezrobocie.org.pl

Każdego roku tracimy setki, a nawet tysiące złotych.
Przez chomikowanie pieniędzy na kontach oszczędnościowych bez konkretnego celu, mamy wrażenie bycia coraz bogatszym.
Jednak jest dokładnie odwrotnie.

Dziś w świecie, w którym króluje idea kupowania wszystkiego tylko po to, aby przez chwilę poczuć się choć odrobinę lepiej, oszczędzanie może wydawać się nam ta dobrą alternatywą. Jednak fakty są zupełnie inne. Każde 10 000 złotych odłożonych na koncie, za pięć lat będzie warte co najmniej o 1000 złotych mniej. Wszystko przez oszczędnościowy trend, wprawiania pieniędzy w bezczynność. Pieniądz bez aktywności zaczyna się kurczyć, ponieważ na jego wartość działa bardzo wiele czynników.

Inflacja

Pierwszym takim czynnikiem jest inflacja. Pieniądze lubią być w obrocie. Wtedy mają możliwość się rozwijać i zwiększać swoją wartość. Nie chowamy ich ani pod materacem, ani w skarpecie, ani na rachunkach, ponieważ tak przechowywane tracą na wartości. W dzisiejszych czasach wchodząc do sklepu z banknotem stuzłotowym mamy wrażenie, że wychodzimy z niczym, i bez banknotu. W ciągu roku wartość naszych pieniędzy spada o 2-3%. To oznacza, że siła naszych pieniędzy jest mniejsza z roku na rok. Nawet jeżeli pieniędzy nam przybywa, to niewidzialna ręka praw ekonomii każdego dnia nas okrada. Może nam się wydawać, że problem inflacji dotyka ludzi od niedawna. Jednak to, że pieniądz traci na wartości było już znane w starożytnym Rzymie, gdzie również mieliśmy do czynienia z inflacją. Warto wiedzieć, że docelowy punkt inflacji w który celuje rząd danego państwa to 2, 5%. Taki procent w założeniu najbardziej stymuluje rozwój gospodarki.

Nie tylko inflacja

Pamiętajmy, że nie liczy się to ile mamy złotówek, tylko ile możemy za nie kupić. Poza inflacją na to, że za większą ilość pieniędzy możemy dostać mniej produktów wpływają takie czynniki jak pogoda, czy też prawo. Zmiany w przepisach hodowli mają duży wpływ na wzrost cen towarów. Wniosek jest prosty, jeżeli czegoś jest mniej, a taka sama ilość osób tego potrzebuje, to ceny rosną. Co warto więc robić z pieniędzmi, jeżeli cokolwiek z naszej wypłaty nam zostaje?
Wystarczy odpowiednio je zainwestować.

Aspiro.net.pl
0 comment

Zobacz także

Zostaw komentarz