Zawód zoopsychologa zwany jest również behawiorystą zwierząt. Zajmuje się terapią zachowań zwierząt. Osoba wykonująca ten zawód może pomóc przystosować się do życia w mieście naszemu pupilowi, walczyć ze stresem lub po prostu leczy dolegliwości związane z depresją lub poprawy relacji z człowiekiem.
Zoopsycholog
Zoopsycholog po wstępnym wywiadzie ustala przyczynę i wybiera leczenie-wygląda to jak ludzki psycholog. Jednak jest bardzo potrzebny, szczególnie dla zwierzaków, które po latach w schronisku nie potrafią się przystosować do nowej sytuacji. Także takim, które wykazują zbyt dużą agresje. Dobierają terapie, dają wskazówki właścicielom. Zoopsycholog może także określić osobowość czworonogów, porównując ją z naszą jest w stanie dobrać odpowiedniego pupila dla nas. By wybrać odpowiednią terapię, behawiorysta porównuje naszego pupila do tzw. etogramu psa. Jest to swego rodzaju mapa zachowań i potrzeb charakterystycznych dla naszych czworonożnych przyjaciół. Etogram uwzględnia takie przykłady jak: mowa ciała, sposób komunikowania się z innymi psami czy ludźmi, sposób zabawy, zdobywania pokarmu czy pory snu i czuwania. Wszystkie zachowania wykraczające poza etogram albo pojawiające się za rzadko lub zbyt często psi psycholog uznaje za zaburzenie.
Jak zostać zoopsychologiem?
Aby zostać zwierzęcym psychologiem koniecznym warunkiem jest posiadanie wyższego wykształcenia, które uprawnia do uzyskania międzynarodowego certyfikatu zoopsychologa. Tylko kurs zatwierdzony przez MEN(ministerstwo edukacji narodowej) kończy się wydaniem oficjalnego certyfikatu potwierdzającego kwalifikacje behawiorysty zwierzęcego.
Behawiorysta zwierzęcy może wybrać swoją specjalizacje. Najczęściej są to psy, koty i konie. Podsumowując kurs kosztuje od 3-5 tysięcy złotych, zaś zarobki mogą być naprawdę pokaźne. Szczególnie w małych miejscowościach jest większe zapotrzebowanie na takich specjalistów. Świadomość ludzi, co do potrzeb pupili coraz bardziej rośnie, więc można śmiało uznać, że zwierzęcy psycholog to praca przyszłościowa. Jeśli kochasz zwierzaki i masz podejście psychologiczne to może właśnie zawód dla ciebie.