Bezrobocie.org.pl

Blog o biznesie, pracy i karierze

Finanse

Pożyczka na dowód dla bezrobotnych – czy jest możliwa?

Pożyczka na dowód dla bezrobotnych – czy jest możliwa?

Czy osoba bezrobotna może starać się o pożyczkę? Brak zatrudnienia na umowę o pracę, umowę zlecenie czy umowę o dzieło może dyskwalifikować nas jako pożyczkobiorców w banku. Z pomocą przychodzą jednak instytucje pozabankowe, które udzielają pożyczek na dowód, bez zaświadczeń o zatrudnieniu.

Pożyczka na dowód – co to znaczy? Jak to działa?

Pożyczka na dowód to proste i bezpieczne rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują szybkiej gotówki, bez konieczności wizyt w placówce i dostarczania zaświadczeń. Kto udziela pożyczek na dowód? Jakie formalności trzeba spełnić, żeby otrzymać pieniądze i kto może się starać o dodatkową gotówkę?

Czy dowód wystarczy do wzięcia pożyczki?

Pożyczka na dowód to, jak sama nazwa wskazuje rodzaj pożyczki, do której zaciągnięcia potrzebny jest jedynie ważny dowód osobisty. Dowód osobisty to podstawowy dokument potwierdzający tożsamość wnioskodawcy, dlatego jest wymagany zarówno przez banki, jak i firmy pożyczkowe. Różnica między tymi dwiema instytucjami udzielającymi pożyczek jest jednak znacząca, bowiem firmy pożyczkowe nie wymagają dostarczania żadnych dokumentów osobiście (cały proces odbywa się online), nie wymagają też przedłożenia zaświadczeń o zatrudnieniu czy zarobkach, co jest regułą przy niemal każdej pożyczce czy kredycie w banku.

Oprócz dowodu osobistego, aby uzyskać pożyczkę trzeba posiadać konto bankowe, które umożliwi wykonanie przelewu weryfikacyjnego podczas składania wniosku o pożyczkę i na które to konto zostanie wypłacona gotówka w przypadku pozytywnej decyzji pożyczkowej.

Czy przy pożyczce na dowód potrzebne są zaświadczenia o dochodach?

Firmy pożyczkowe udzielające pożyczek online, nie wymagają dostarczenia zaświadczeń o dochodach i zarobkach. Do ubiegania się o pożyczkę wystarczy dowód osobisty, a złożenie wniosku pożyczkowego odbywa się całkowicie online, bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na stronę pożyczkodawcy, wybrać kwotę pożyczki i wypełnić formularz z wnioskiem o pożyczkę. Resztą zajmuje się już firma pożyczkowa, która weryfikuje wnioskodawcę w BIK i w oparciu o uzyskane dane wydaje decyzję o udzieleniu pożyczki.

Przy pożyczce na dowód nie są wymagane żadne inne zaświadczenia od pracodawcy czy wyciągi bankowe – swoje dochody należy wpisać w formie oświadczenia we wniosku o pożyczkę. Pożyczkodawca nie będzie wymagał dostarczenia pisemnego potwierdzenia do złożonego oświadczenia.

Pożyczka bez udokumentowanych dochodów – jakie dochody akceptują firmy pożyczkowe?

Firmy pożyczkowe, w odróżnieniu od banków, nie wymagają udokumentowania dochodów. Oznacza to, że o pożyczkę mogą ubiegać się również osoby zatrudnione w oparciu o umowy cywilnoprawne lub wykonujące wolne zawody (copywriter, tłumacz, dziennikarz, artysta), których dochody niekoniecznie są udokumentowane w formie klasycznej umowy o pracę.

Na pożyczkę mogą liczyć również osoby o nieregularnych dochodach, np. studenci czy osoby młode, dopiero wchodzące na rynek pracy. Klientem firmy pożyczkowej mogą zostać także emeryci i renciści, nawet ci z niskimi dochodami – emerytura czy renta jest bowiem świadczeniem wypłacanym regularnie, dzięki czemu spłata pożyczki może odbywać się regularnie.

Czytaj więcej: Pożyczka bez udokumentowanych dochodów – czy jest możliwa?

Czy pożyczki online na dowód są udzielane bezrobotnym?

Za osobę bezrobotną uznaje się osobę nie wykonującą żadnej pracy zarobkowej, zdolną przy tym do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze. Oznacza to, że bezrobotny nie ma dochodów, ale nie musi być w sytuacji, w której nie ma przychodów. Za przychód można bowiem uznać pieniądze z wynajmu mieszkania, otrzymywany zasiłek socjalny, stypendium w przypadku studentów.

Tym samym osoby bezrobotne, z wpływami finansowymi, ale bez udokumentowanych zarobków czy umów, mogą starać się o pożyczkę w firmie pożyczkowej.

Czytaj więcej: Pożyczka dla bezrobotnych bez zaświadczeń – czy jest możliwa?

Pożyczka dla bezrobotnych – gdzie jeszcze osoby bezrobotne mogą pożyczyć pieniądze?

Osoby bezrobotne mogą starać się o pożyczkę online w firmie pożyczkowej, w której weryfikacja pożyczkobiorcy odbywa się na podstawie wniosku pożyczkowego i sprawdzenia w bazie BIK. Wspominaliśmy już, że nie ma wymogu dostarczania zaświadczenia o dochodach. Gdzie jeszcze mogą pożyczyć pieniądze osoby bezrobotne? Osoby, które mogą mieć trudność w uzyskaniu pożyczki w banku lub instytucji finansowej, często decydują się na pożyczkę od rodziny lub szukają alternatyw, gdzie zdolność kredytowa nie jest wymagana – są to pożyczki od osób prywatnych (prywatnych inwestorów) czy np. pożyczki pod zastaw.

Artykuł powstał we współpracy z vivus.pl

Udostępnij