Home Finanse Podatki w inwestowaniu na giełdzie

Podatki w inwestowaniu na giełdzie

by Redakcja Bezrobocie.org.pl
Podatki w inwestowaniu na giełdzie

Podatek od zysków kapitałowych to zmora polskich inwestorów i należy pilnować terminu jego rozliczenia z urzędem skarbowym. Na szczęście istnieje też możliwość gry na giełdzie bez tzw. podatku belki. To jak to jest z tymi podatkami w inwestowaniu na giełdzie?

Inwestowanie na giełdzie obarczone podatkiem od zysków

Niestety tak w Polsce, jak i w wielu innych krajach, podatki spotykamy na każdym kroku. Płacimy podatek, jak uczciwie zarobimy (dochodowy), płacimy go też, jak te zarobione pieniądze zainwestujemy w akcje i sprzedamy je z zyskiem (podatek od zysków kapitałowych – tzw. podatek belki). Tak już jest i trzeba być tego wiadomym. Jeżeli chodzi o podatek od zysków kapitałowych, wynosi on 19% niezależnie od osiągniętych zysków czy zainwestowanych kwot. Płacą go wszyscy w tej samej wysokości, którzy na zakupie i sprzedaży akcji zarobili. Na szczęście w przypadku poniesienia strat, można je swobodnie odliczyć w przeciągu kolejnych 5 lat (w jednym roku podatkowym maksymalnie odliczymy 50% straty).

Rozliczenie podatku za giełdę odbywa się na formularzu PIT-38, który z kolei wypełniamy na podstawie wszystkich otrzymanych PIT-8C z każdego domu maklerskiego, w którym posiadamy konto. Nawet jeżeli inwestowanie w akcje odbywa się za pomocą przykładowej platformy transakcyjnej od Saxo Bank Polska, gdzie dokonywaliśmy zakupów na zagranicznych rynkach akcji, to i tak otrzymamy od banku PIT-8C.

Do kiedy rozliczyć PIT za giełdę?

Terminy rozliczenia podatku od zysków kapitałowych są takie same jak w przypadku podatku dochodowego – należy to zrobić do końca kwietnia. Co ważne, PIT-38 nie można łączyć z rozliczeniami za pracę zawodową czy prowadzenie działalności gospodarczej. Są to osobne rozliczenia z różnymi stawkami podatkowymi!

Jak inwestować w akcje bez podatku?

Polski system podatkowy przewiduje możliwość inwestowania w akcje bez konieczności rozliczania się z podatku od zysków kapitałowych. Taka możliwość istnieje od kilku lat – chodzi oczywiście o grę na kontach maklerskich w ramach IKE oraz IKZE. 19% podatek od zysków kapitałowych nie będzie rok rocznie pobierany, o ile nie zlikwidujemy konta IKE/IKZE i nie będziemy chcieli wypłacić środków aż do uzyskania odpowiednio 60 lub 65 lat (w IKZE będzie potrącony tylko 10% zryczałtowany podatek dochodowy).

W przypadku gry na giełdzie przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat można oszczędzić na podatku od zysków kapitałowych wiele tysięcy złotych. Jest to szczególnie widoczne przy inwestowaniu długoterminowym czy posiadaniu spółek wypłacających dywidendę. Podatku od dywidendy również na IKE/IKZE nie płacimy, ale dotyczy to tylko dywidendy od polskich podmiotów. Dywidendy z zagranicznych spółek będą opodatkowane według zasad, w których działają owe spółki.

Artykuł sponsorowany

0 comment

Zobacz także

Zostaw komentarz