Bezrobocie.org.pl

Blog o biznesie, pracy i karierze

Biznes

Jak działa księgowość online?

Jak działa księgowość online?

W ostatnich latach księgowość online stała się bardzo popularna. Jest to oferta skierowana do małych przedsiębiorstw, których właściciele samodzielnie, szybko i tanio mogą prowadzić księgowość swojej firmy. Jak dokładnie działa księgowość online? Jakie funkcje są dostępne?

Księgowość online – jak działa?

Księgowość online jest oferowana przez bardzo wiele firm. Również coraz częściej na takie usługi możemy liczyć, zakładając konto firmowe w banku. Prowadząc księgowość online, należy przede wszystkim wybrać ofertę, która sprosta naszym wymaganiom. Po dokonaniu wyboru pierwszą czynnością jest podanie danych firmy, które zostaną zapisane w systemie. Najczęściej system samodzielnie odnajduje dane Urzędu Skarbowego. W programie wystawiamy faktury, wpisujemy dane o kosztach, a system samodzielnie przygotowuje dla nas gotowe deklaracje, które możemy wydrukować lub bezpośrednio wysłać do ZUS-u czy Urzędu Skarbowego.

Funkcje księgowości online

W zależności od wielkości naszej firmy, możemy wybrać różne pakiety księgowości online. Niektóre dedykowane są jednoosobowym działalnościom gospodarczym, a inne przedsiębiorcom, którzy zatrudniają pracowników. Przede wszystkim w księgowości online znajdziemy program do fakturowania, który szybko pozwala wystawić fakturę. Szybko i bez problemu możemy rejestrować koszty i przychody. Wszystko to jest ewidencjonowanie w Księdze Przychodów i Rozchodów. Automatycznie prowadzona jest także Ewidencja Zakupów i Sprzedaży VAT i obliczane są zobowiązania podatkowe oraz składki do ZUS-u. Program tworzy i wysyła Jednolity Plik Kontrolny i ewidencjonuje środki trwałe, które podlegają amortyzacji.

program do fakturowania

Kto powinien korzystać z księgowości online?

Księgowość internetowa przeznaczona jest przede wszystkim dla mikro przedsiębiorców oraz jednoosobowych działalności gospodarczych. Jest to najkorzystniejsza forma księgowości w przypadku przedsiębiorców, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym. Oczywiście programy pozwalają na prowadzenie zaawansowanej księgowości. W wersjach pro możemy liczyć na wbudowany system CRM, narzędzia służące do złożonych analiz oraz automatyczną integrację z różnymi aplikacjami. Dowiedz się więcej na wFirma.

Zalety księgowości online

Przede wszystkim taka forma prowadzenia księgowości pozwala oszczędzić sporo pieniędzy. Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, możemy miesięcznie zaoszczędzić nawet 200 złotych. Jest to także bezpieczna i szybka forma prowadzenia ksiąg rachunkowych. Wszystkie dokumenty są zapisane na serwerze, a więc mamy pewność, że nie zginą nam lub nie ulegną zniszczeniu.

Udostępnij