Bezrobocie.org.pl

Blog o biznesie, pracy i karierze

Biznes

Jak będą wyglądać biura w przyszłości? Inteligentne rozwiązania na miarę XXI w.

Jak będą wyglądać biura w przyszłości? Inteligentne rozwiązania na miarę XXI w.

Praca biurowa w XXI wieku stała się jedną z najczęściej wykonywanych zawodów. Rozwój technologii sprawił, że wiele obowiązków można teraz wykonać przy pomocy Internetu i coraz więcej przedsiębiorstw opiera się na komputeryzacji. Wraz z rozpowszechnieniem zadań, opierających się na pracy biurowej, wzrosło też zainteresowaniem odpowiednim wyposażeniem samego biura. Pojawiły się inteligentne systemy zarządzania biurem, które wciąż ulegają różnym innowacjom. Jak będą wyglądać biura przyszłości? Zobaczmy, jakie są prognozy.

Inteligentne meble

Według przewidywań, biura przyszłości będą maksymalnie dostosowane do potrzeb pracownika. Już w dzisiejszych czasach coraz więcej firm stawia na komfort swoich podwładnych, wprowadzając tzw. smart office, którego zadaniem jest ułatwienie wykonywania obowiązków i dostosowanie do wymagań pracowników, aby działało im się jak najlepiej. Jakie nowoczesne rozwiązania stanowią przyszłość biur?

Jednym z praktycznych rozwiązań jest aranżacja miejsca pracy w inteligentne meble biurowe.  czyli takie, które pozwolą stworzyć przestrzeń, przyjazną dla pracownika. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie mebli mobilnych, czyli takich, które można bez problemu przenosić z miejsca dla miejsce. Inwestycja w szafki biurowe na kółkach i ergonomiczne fotele biurowe daje możliwość zmiany otoczenia, gdy taka okaże się potrzebna. Warto postawić na biurka regulowane elektrycznie, wyposażone w opcję zapamiętania preferowanych ustawień użytkownika, dzięki czemu szybko i sprawnie można dostosować biurko do aktualnych potrzeb. Coraz częściej też stosuje się tzw. strefy relaksu, czyli miejsca, wyposażone w wygodne meble, takie jak sofy czy fotele. Strefa chillout ma zapewnić pracownikom możliwość odpoczynku i ukojenia nerwów, dlatego jej wyposażenie powinno być dostosowane do wymagań kadry.

Zarządzanie przestrzenią

W wielu przedsiębiorstwach stosuje się tzw. open space office, czyli przestrzeń otwartą, gdzie miejsca pracy stoją obok siebie. Jeżeli jednak potrzeby pracowników tego wymagają, można zapewnić im nieco więcej prywatności, stosując ścianki działowe lub budki akustyczne, które pozwolą im w większym stopniu skupić się na pracy.

Oszczędność energii

Zwiększone możliwości korzystania z rozwiązań energooszczędnych to coś, co może wydawać się atrakcyjne dla przedsiębiorców. Coraz popularniejsze stają się inwestycje w pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, co niewątpliwie ma korzystny wpływ na środowisko, ale też finalne koszty energii.

Inteligentne rozwiązania biurowe – zasady

Według prognoz, biuro przyszłości będzie opierać się na kilu podstawowych zasadach:

  • biuro elastyczne — wyposażone w taki sposób, aby można było płynnie zaadaptować przestrzeń biurową do użytkownika,
  • biuro zdrowe — czyli ergonomiczne,
  • regulowane biurka i krzesła, ale także odpowiedni dobór akustyki oraz oświetlenia, jak również dodatkowe rozwiązania, typu chillout room,
  • biuro multifunkcjonalne — inteligentne zarządzanie oświetleniem oraz temperaturą.

Udostępnij