Bezrobocie.org.pl

Blog o biznesie, pracy i karierze

Finanse

Dlaczego warto rozliczać PIT przez internet?

Dlaczego warto rozliczać PIT przez internet?

Coroczne wypełnianie deklaracji podatkowych jest obowiązkiem każdej osoby zatrudnionej lub prowadzącej własną działalność gospodarczą. Jeszcze kilkanaście lat temu obliczanie podatków wymagało poświęcenia sporej ilości czasu. Dziś jednak cała procedura jest łatwiejsza, głównie dzięki programom internetowym. Jakie korzyści daje możliwość wypełnienia i wysłania PIT-ów z użyciem sieci?

  1. E-Pity – co to jest?
  2. Jak działają programy do rozliczania PIT-ów?
  3. Dlaczego warto korzystać z programów rozliczeniowych?

E-Pity – co to jest?

Płacenie podatków jest obowiązkiem każdego pracującego obywatela. Uchylanie się od tego obowiązku może oznaczać naliczenie kar finansowych. Wiele osób nadal twierdzi, że wypełnianie deklaracji podatkowych to żmudna praca. Jednak już od jakiegoś czasu można korzystać z programów e-PIT. Pozwala on na sprawne i szybkie rozliczenie każdej osoby, niezależnie od tego, czy jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę czy prowadzi własną działalność gospodarczą. Warto dodać, że taki program pozwala na wypełnienie każdej deklaracji. Dzięki temu staje się ona bardzo uniwersalny i odpowiada studentom pobierającym stypendium, emerytom oraz rencistom czy właścicielom mniejszych i większych przedsiębiorstw. Z tego względu popularność programów cały czas rośnie. Co ważne, co roku wydawana jest kolejna edycja. W ten sposób program jest aktualizowany do zmieniających się przepisów podatkowych. Z reguły aktualizacje dotyczą pojawienia się nowych ulg lub likwidacji starych. Dlatego specjaliści podatkowi cały czas podpowiadają podatnikom, że takie programy to najlepsza i najszybsza metoda rozliczenia podatków. 

e-pit

Jak działają programy do rozliczania PIT-ów?

Na początku warto podkreślić, że program do rozliczania PIT przez internet jest bardzo prosty i intuicyjny. Za pomocą aplikacji można rozliczyć każdą deklarację: PIT-36, PIT-37 czy PIT-39 związany ze sprzedażą nieruchomości. Dlatego każda osoba z niego skorzysta. Obecnie jest to program dysponujący największą liczbą deklaracji opisanych w polskim prawie. Taki program można wypełniać online lub porać jako aplikację na komputer. Najistotniejszą rolę odgrywają instrukcję, które dokładnie opisują, jak krok po kroku rozliczać swoje dochody. W ten sposób program do PIT sprawdzi się także w przypadku osób, które po raz pierwszy rozliczają dochody i nie mają zbyt wiele doświadczenia. Formularze podzielone są na części, gdzie trzeba wpisać np. swoje dane osobowe oraz zaznaczyć odpowiednią opcję: czy rozliczamy się razem ze współmałżonkiem. E-PITY posiadają także odpowiednią opcję, która umożliwia przesyłanie wypełnionej deklaracji do odpowiedniej placówki urzędu skarbowego. Większość osób korzystająca z aplikacji podkreśla, że jest to bardzo wygodne, dlatego nie korzystają już z innych opcji wypełniania deklaracji podatkowych. 

Dlaczego warto korzystać z programów rozliczeniowych?

Już w XVIII wieku amerykański polityk, Benjamin Franklin, powiedział, że na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki. Jak widać, obowiązek ten w pewnym momencie dotknie każdego. Warto zatem sprawić, aby wypełnianie go było szybkie i sprawne. I tak właśnie jest, jeśli korzystamy z programu e-PIT. Cała procedura jest uproszczona, głównie dzięki instrukcjom. Jeśli szybko wyślemy deklarację, można liczyć na szybsze przesłanie pieniędzy w przypadku zwrotów. A przecież każdemu zależy na tym, by otrzymać dodatkową gotówkę. Dlatego programy umożliwiające przesłanie PIT-ów za pomocą internetu stają się coraz bardziej popularne. 

Udostępnij