Bezrobocie.org.pl

Blog o biznesie, pracy i karierze

Finanse

Czy warto wziąć kredyt studencki?

Czy warto wziąć kredyt studencki?

Kredyt studencki to najatrakcyjniejsza forma pożyczki dostępna na rynku. Niskie oprocentowanie i stosunkowo łatwe warunki dostępności sprawiają, że jest to doskonały sposób na wsparcie studentów i doktorantów, szczególnie z mniej zamożnych rodzin. Wysokie koszty życia w miastach akademickich sprawiają, że blisko połowa polskich studentów pracuje w trakcie nauki. Nie pozwala to na pełne skupienie się na studiach. Tymczasem świetnym rozwiązaniem może być łatwo dostępny kredyt studencki.

Co to jest kredyt studencki?

Jedynym wymogiem jest spełnienie kryterium dochodowego, według którego dochód na osobę w rodzinie nie może być wyższy niż 2500 zł netto. Wyjątkowa atrakcyjność tej pożyczki wynika z faktu, że jest ona finansowana z środków skarbu państwa, a więc jej oprocentowanie jest wyjątkowo niskie. Bezdyskusyjnie jest to najtańszy pieniądz na rynku finansowym, po który w dodatku możesz sięgnąć w każdej chwili, jeśli tylko nadal studiujesz lub zdecydowałeś się doktoryzować. Nawet jeśli szczęśliwie udaje Ci się zarobić na swoje utrzymanie lub finansują je na tym etapie Twoi rodzice, kredyt warto zaciągnąć z myślą o przyszłości. Oczywiście, jeśli wydajesz pieniądze lekką ręką i kredyt ma posłużyć tylko temu, abyś podniósł sobie standardy życia na studiach nie ma najmniejszego sensu go brać. Natomiast, jeśli poważnie myślisz o przyszłości i masz pomysł na swój start w dorosły świat jest to bardzo korzystne rozwiązania. Gdyby zainteresowało Cię inwestowanie; giełda, Forex czy obligacje, jest to bardzo dobry pomysł na otrzymanie kapitału początkowego.

Na co przeznaczyć kredyt studencki?

Być może masz pomysł na własny biznes lub szukasz wkładu, aby dołączyć się do działalności znajomych, tańszy pieniądz na rynku raczej już Ci się nie trafi. Kredyt studencki, przy podjęciu decyzji o odkładaniu każdej transzy na konto oszczędnościowe, to także patent na zbudowanie własnego wkładu do kredytu hipotecznego. Wynika to z kolejnej zalety kredytu studenckiego, jaką jest sposób jego spłaty. Dopiero dwa lata po zakończeniu studiów, gdy sytuacja finansowa dłużnika się całkowicie unormuje i znajdzie on w tym czasie stałą pracę, dług jest rozkładany na raty. Schemat jest bardzo prosty – liczba rat to dwukrotność transz pożyczonych z banku. Jeśli kredyt braliśmy przez dwa lata (20 miesięcy; wyłączamy wakacje) w wysokości 1000 zł, pożyczyliśmy 20 tysięcy. Bank rozłoży tą kwotę na 40 rat do spłacenia po 500 zł miesięcznie. Przy oprocentowaniu równym 0, 87 % odsetki wyniosą około 300 zł. Nie dość na tym, można ich zapłacić zdecydowanie mniej. Wystarczy dobrze się uczyć i znaleźć w gronie 1% najlepszych studentów lub doktorantów, aby bank umorzył połowę naszego długu. Już znalezienie się w grupie 10 % najlepszych studiujących, to umorzenie 20 % zadłużenia, czyli w naszym przypadku 4000 zł. Preferencje te sprawiają, że kredyt studencki to doskonała oferta nie tylko dla nieco gorzej sytuowanych, ale przede wszystkim zaradnych finansowo.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.