Home Finanse Coworking – czy to się opłaca

Coworking – czy to się opłaca

Coworking - czy to się opłaca

W dzisiejszych czasach wciąż spotykamy się z nowymi pojęciami i różnego rodzaju rozwiązaniami. W każdej dziedzinie życia napotykamy na problemy i bardzo szybko znajdujemy możliwości ich rozwiązania. Jednym z takich przykładów może być coworking. Jest to pojęcie mało znane przez szeroki krąg ludzkości, jednak pomału wchodzące do języka polskiego.

Czym jest coworking?

Coworking - czy to się opłacaCoworking najlepiej będzie odpowiadać ludziom młodym, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą a nie mają zbyt dużo środków pieniężnych. Takich, dla których wynajęcie lokalu na własną siedzibę, może być nie lada wyzwaniem i ogromnym, co miesięcznym wydatkiem, Coworking z języka angielskiego oznacza „pracować razem”. W języku biznesowym oznacza indywidualną lub wspólną pracę w jednym pomieszczeniu. Osoby, zajmujące się różnymi branżami, pracują wspólnie na jednej przestrzeni, za której czynsz płacą wspólnie.

Open space to otwarta przestrzeń, na której znajduje się wiele stanowisk pracy. Ludzie pracują razem, zajmują się różnymi biznesami i nie przeszkadzają sobie na wzajem. Ten ciekawy sposób rozwiązania problemu posiadania własnej siedziby, rozwija się coraz bardziej. Można, dzisiaj, wynająć przestrzeń na jedno biurko, cały pokój, przestrzeń dla kilku naszych pracowników. Można adres podać kontrahentom i klientom jako kontakt z naszą firmą, można nawet wynająć przestrzeń na kilka godzin, na poszczególne dni tygodnia. Razem z przestrzenią otrzymujemy dostęp do internetu, do wspólnej kuchni, sieci elektrycznej czy części sanitarnej.

Coworking – czy to się opłaca

Coworking jest opłacalny, ponieważ na początku każdej działalności, liczymy się z kosztami i chcemy by było ich jak najmniej. Wydatek miesięczny, rzędu 200- 700 złotych, nie jest tak ogromny jak wydatek za stworzenie własnej siedziby, wynajęcie jej lub wybudowanie. Na pytanie – coworking – czy to się opłaca? Śmiało można odpowiedzieć, że tak.
Ponadto ten rodzaj wejścia w posiadanie siedziby ma wiele plusów:

  • obniżenie wydatków na własne biuro,
  • kontakt z innymi osobami,
  • bardziej skupiamy się nad pracą biurową, niż robilibyśmy to w domu,
  • mamy bezpłatny dostęp do sprzętu biurowego, którego nie musieliśmy kupować,
  • z biura korzystamy swobodnie,
  • na adres takiej siedziby możemy zarejestrować swoją działalność.

Jednak jak to zwykle bywa ta forma posiadania siedziby ma również i minusy:

  • brak możliwości skupienia się,
  • brak prywatności,
  • biura mogą być otwarte nawet nocą,
  • coworking jest dostępny tylko w dużych miastach.

Ta nowość jest bardzo dobrym rozwiązaniem na chwilę, nie na stałe. Można z niej skorzystać na początku swojej działalności lub w przypadku gdy swój biznes opiera się tylko na sobie. Wynajęte biuro jest zawsze lepsze niż praca w swoim domu prywatnym. Zawsze musimy się do niego dostać, wyjść z domu do pracy i pracować w spokoju, z dala od bliskich.

0 comment

Zobacz także

Zostaw komentarz